Wtórna profilaktyka udarów niedokrwiennych – stanowisko grupy ekspertów
Grupa Robocza ekspertów powołana przez Konsultantów krajowych ds. Kardiologii i Neurologii, bazując na wynikach najnowszych badań oraz obserwacji, opracowała stanowisko dotyczące zastosowania wszczepialnych rejestratorów arytmii (ICM) w diagnostyce pacjentów po udarze niedokrwiennym o nieznanym źródle materiału zatorowego (ESUS).
Celem Grupy było stworzenie wskazówek dotyczących selekcji kandydatów do wszczepienia ICM oraz przebiegu procesu monitorowania, by uzyskać maksymalną korzyść zdrowotną. Prezentowane stanowisko nie ma statusu wytycznych postępowania. Wskazuje jednak, w jaki sposób można zoptymalizować potencjalne zastosowanie ICM u pacjentów po ESUS w polskich warunkach.
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonu i jednocześnie najczęstszą przyczyną długotrwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Znacząca część incydentów niedokrwiennych ma charakter udaru o nieznanym źródle materiału zatorowego. Wykrycie migotania przedsionków (AF) w tej grupie chorych stanowi podstawę do podjęcia decyzji o zastąpieniu leczenia przeciwpłytkowego doustną antykoagulacją, kluczowej z perspektywy skuteczności prewencji wtórnej udaru.
Współczesne rozwiązania technologiczne, w tym wszczepialne monitory serca (ICM), pozwalają na długoterminowe prowadzenie ciągłego monitorowania EKG. W Polsce brak dedykowanego finansowania tego typu procedur nie daje możliwości stosowania ich w codziennej praktyce klinicznej.
Szczegółowo ze stanowiskiem można zapoznać się na stronie: https://journals.viamedica.pl/neurologia_neurochirurgia_polska/article/view/PJNNS.a2019.0018