EHJ: Ablacja chroni przed demencją?
Pacjenci z migotaniem przedsionków (Atrial Fibrillation – AF) mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji jeśli zostali poddani zabiegowi ablacji w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca – takie wnioski wypływają z badania opublikowanego w ubiegłą środę w European Heart Journal (EHJ).
Poprzednie badanie opublikowane w ubiegłym roku w EHJ przez tę samą grupę badaczy wykazało związek pomiędzy migotaniem przedsionków a zwiększonym ryzykiem wystąpienia demencji – nawet wśród tych pacjentów, którzy nie doznali udaru jako powikłania AF. Z innych badań wiadomo również, że zabieg ablacji pozwala na unormowanie rytmu serca na dłuższy okres czasu w porównaniu z leczeniem farmakologicznym migotania przedsionków oraz przekłada się na zdecydowaną i wyraźną poprawę jakości życia pacjentów po takim zabiegu.
Wyniki aktualnie omawianego badania wskazują na zmniejszenie częstości występowania demencji w przebiegu AF niemal o jedną trzecią (27%) wśród pacjentów poddanych ablacji w porównaniu z tymi, których arytmia była kontrolowana lekami.
Związek pomiędzy ablacją a redukcją ryzyka demencji był niezależny od płci, obszaru zamieszkania, dostępu do ochrony zdrowia, niewydolności serca, udaru w wywiadzie, stosowania leków przeciwkrzepliwych oraz uzyskanej punktacji w skali CHA2DS2-VASc.
Pierwszy autor badania, dr Daehoon Kim, powiedział: „W związku z tym, że badanie miało charakter obserwacyjny, nasze wyniki pokazują jedynie związek pomiędzy ablacją a demencją. Żeby jednak z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie czy ablacja z powodu migotania przedsionków w istocie zmniejsza zapadalność na demencję, potrzebne jest randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne. Wierzymy jednak, że odkrycie iż jedynie skuteczna ablacja wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia demencji jest ważne, ponieważ sugeruje istnienie zależności pomiędzy utrzymaniem prawidłowego rytmu serca a niższym ryzykiem. Zamierzamy zbadać czy strategia kontroli rytmu w migotaniu przedsionków jest związana z niższym z redukcją ryzyka demencji w porównaniu ze strategią kontroli częstości rytmu serca.”
Z pełną treścią badania można zapoznać się pod tym linkiem: https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehaa726/5918337
Oryginalne doniesienie prasowe Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego: https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Catheter-ablation-reduces-risk-of-dementia-in-patients-with-atrial-fibrillation
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem autorstwa Agnieszki Wojdyły-Hordyńskiej „Demencja i mikrozatorowość w migotaniu przedsionków”, który ukazał się w wydaniu nr 53 naszego Kwartalnika: https://ingoodrhythm.com/resources/html/article/details?id=202533