High Power vs. Standard Power Radiofrequency Ablation for Pulmonary Vein Isolation: The Short-AF Study
Autor opracowania:
Cel:
Dotychczasowe badania, głównie obserwacyjne, sugerowały, że ablacja migotania przedsionków (atrial fibrillation, AF) prądem o częstotliwości radiowej (radiofrequency, RF) z użyciem dużej mocy i krótkiego trwania aplikacji (high-power, HP) może mieć większą efektywność przy krótszym czasie trwania procedury. Celem randomizowanego badania SHORT-AF było porównanie skuteczności i bezpieczeństwa 2 sposobów aplikacji RF dla uzyskania izolacji żył płucnych (pulmonary vein isolation, PVI): techniki HP i konwencjonalnej (standard power, SP).
Materiał i metodyka:
Było to badanie prospektywne, dwuośrodkowe i randomizowane. Kryterium włączenia: wiek ≥18 lat, AF napadowe lub przetrwałe (<1 roku), pierwsza ablacja z powodu AF. Zgodnie z randomizacją 1:1 ablację wykonywano techniką HP (50 W przez 5-15 s) lub konwencjonalną (25-30 W przez 20-40 s). Stosowano cewniki chłodzone z pomiarem siły nacisku. W ciągu doby po ablacji wykonywano badanie MRI mózgu. Czas obserwacji: 12 miesięcy. Pierwszorzędowy punkt końcowy: czas do uzyskania PVI. Zdefiniowano także kilkanaście drugorzędowych punktów końcowych.
Wyniki:
Do badania włączono 60 chorych w średnim wieku 66 lat (napadowe AF 57%, przetrwałe AF 43%), 29 w ramieniu HP i 31 w ramieniu SP. Wyjściowa charakterystyka pacjentów w obu grupach była podobna. Mediana czasu do uzyskania PVI była krótsza dla HP (87 vs. 126 min, p=0,003). Nie stwierdzono różnic w zaizolowaniu żył płucnych w pierwszym podejściu (HP 79% vs. SP 76%, p=0,65), w zakresie częstości nawrotu przewodzenia po adenozynie (HP 12% vs. SP 20%, p=0,26) oraz w maksymalnym wzroście temperatury w przełyku (HP 1,4⁰ C vs. SP 1,3⁰ C, p=0,78). Nie zarejestrowano poważnych zdarzeń niepożądanych w żadnej z grup. W trakcie rocznej obserwacji nawrót AF lub trzepotania przedsionków wystąpił rzadziej u chorych poddanych HP (10%) niż SP (35%), p=0,032. U chorych w grupie HP obecna była tendencja do częstszego występowania cichych epizodów zatorowych w mózgu wykazanych w badaniu MRI (40% vs. 17%, p= 0,053).
Wnioski:
Badanie SHORT-AF wykazało, że wykonanie ablacji RF migotania przedsionków z użyciem techniki HP w porównaniu z techniką konwencjonalną spowodowało skrócenie czasu trwania procedury oraz zwiększenie jej skuteczności, bez dodatkowego ryzyka zdarzeń niepożądanych, jednak z tendencją do częstszego występowania mózgowych epizodów zatorowych.