PAINLESS – hipnoza vs placebo w trakcie ablacji trzepotania przedsionków
Autor opracowania:
Cel:
Wykazanie w badaniu randomizowanym przewagi takiego postępowania.
Materiał i metodyka:
Było to badanie randomizowane, jednoośrodkowe. Kryteria włączenia: wiek ≥18 lat, planowana ablacja cieśni trójdzielno-żylnej. Kryteria wykluczenia: utrudniona komunikacja z pacjentem, zaburzenia funkcji poznawczych, przewlekły ból. Zgodnie z wynikiem randomizacji w grupie interwencyjnej stosowano hipnozę prowadzoną przez kwalifikowanego hipnotyzera z French Hypnosis Association. W obu grupach stosowano morfinę w dawkach 1mg iv, gdy ból osiągał poziom ≥5 w skali 0-10 lub na szczególne żądanie pacjenta. Pierwotny punkt końcowy: samoocena nasilenia bólu w skalach 0-10 – ocena średnia po 45 min od zakończenia zabiegu i bieżąca co 5 min w trakcie procedury. Drugorzędowe punkty końcowe: dawka morfiny, poziom niepokoju pacjenta.
Wyniki:
Włączono do badania 116 chorych, po 58 w każdej grupie. W grupie hipnozy istotnie niższa była punktacja średniej oceny bólu okołozabiegowego (4,0 vs 5,5; p<0,001) jak i ocenianego co 5 min (p<0,05). Mniejsza też była dawka użytej morfiny (1,3 mg vs 3,6 mg; p<0,001). Poziom niepokoju był podobny w obu grupach. Powikłania: w grupie hipnozy – 0%, w grupie kontrolnej – 11%; p=0,03 (płyn w worku osierdziowym – 1, spadek saturacji tlenem – 1, istotna hipotensja – 4).
Wnioski:
Jest to pierwsze badanie randomizowane oceniające zastosowanie hipnozy w trakcie ablacji AFl. Hipnoza istotnie redukowała odczucia bólu i potrzebę użycia morfiny.