Wytyczne ESC 2020 poświęcone migotaniu przedsionków – Część II. Kontrola częstotliwości rytmu komór i walka o rytm zatokowy

Ulubione kursy Udostępnij
Udostępnij informacje o kursie
Adres strony
Udostępnij na:

O kursie

Kurs dla kardiologów, specjalistów chorób wewnętrznych i lekarzy rodzinnych

Dr n. med. Michał M. Farkowski
Prof. Maria Trusz-Gluza

Druga część kursu poświęconemu opublikowanym w 2020 wytycznym European Society of Cardiology (ESC) dotyczy strategii kontroli rytmu i częstości w terapii migotania przedsionków i jest przeznaczona przede wszystkim dla lekarzy podejmujących takie decyzje kliniczne w praktyce – kardiologów i specjalistów chorób wewnętrznych.

O ile fundamentalne pytanie o istotną przewagę jednej strategii nad drugą w zakresie twardych punktów końcowych pozostaje w dużej mierze otwarte, to postępujący rozwój możliwości terapeutycznych w zakresie kontroli rytmu siłą rzeczy zwraca większą uwagę badaczy i klinicystów na tę strategię. W niniejszym kursie prezentujmy nie tylko zalecenia ESC, ale staramy się również przybliżyć kluczowe lub kontrowersyjne doniesienia naukowe, które, naszym zdaniem są wartościowym uzupełnieniem informacji płynących z wytycznych. Staramy się również przedstawić praktyczne wskazówki dotyczące kwalifikacji, stosowania oraz dostępności do niektórych terapii wymienianych w wytycznych ESC (dawkowanie leków antyarytmicznych, kwalifikacja do ablacji arytmii, etc.). Niniejszy kurs zawiera również odniesienia do innych dokumentów, w tym streszczeń prezentowanych badań klinicznych, dostępnych na stronach internetowych WDR.

Pokaż więcej

Zawartość kursu

Materiały edukacyjne

  • Wprowadzenie
  • Podstawowe zasady leczenia AF
  • Kontrola rytmu
  • Kontrola częstości
  • Podsumowanie
  • Przypadki kliniczne

Test sprawdzający wiedzę