O kursie
Kurs dla kardiologów
Autor kursu: Dr n.med. Dagmara Urbańczyk-Świć
Stymulacja resynchronizująca serce (CRT) to metoda elektroterapii serca stanowiąca prawdziwy krok milowy w leczeniu chorych z niewydolnością serca (HF). Zastosowanie CRT powoduje poprawę stanu klinicznego pacjenta, jego wydolności fizycznej i jakości życia. Przedłuża też życie. Niestety, nie jest to panaceum w leczeniu chorych z HF. Ten doskonały efekt uzyskuje się jedynie u właściwie zakwalifikowanych pacjentów.
Wiedza na temat charakterystyki chorych mogących odnieść korzyści zmienia się z roku na rok ze względu na poznawane wyniki kolejnych badań klinicznych. Dlatego też prawie co roku pojawiają się nowe wytyczne określające wskazania do CRT, które są opracowywane albo przez ekspertów zajmujących się elektroterapią lub też HF. Często różnice między tymi dokumentami nie są duże, lecz istotne.
W prezentowanej aktualizacji kursu przedstawiamy najnowsze wskazania z 2021 r , pochodzące z dwóch dokumentów ESC dotyczących stymulacji serca i CRT oraz niewydolności serca. Zawarte w nich rekomendacje są bardzo spójne. Dodatkowo, zestawiono wskazania podane we wcześniejszych dokumentach wytycznych. Pozwoli to czytelnikowi na zrozumienie kierunku ewolucji wskazań do CRT.