O kursie
Kurs dla kardiologów, onkologów, radiologów, specjalistów radioterapii i specjalistów chorób wewnętrznych
Autorzy: Dr n. med. Dagmara Urbańczyk-Świć, prof. dr hab. med. Maria Trusz-Gluza
Stale wzrasta liczba pacjentów z wszczepionymi urządzeniami do elektroterapii serca (CIED). Odsetek chorych onkologicznych poddawanych radioterapii jest także znaczący (50-70%). Oznacza to, że coraz częściej zarówno radioterapeuta, jak i kardiolog, będą musieli podejmować czasem trudne decyzje u chorych z CIED i planowaną radioterapią.
Kurs przeznaczony jest dla lekarzy kardiologów i internistów, opiekujących się pacjentami z CIED oraz onkologów prowadzących radioterapię. Omówiono zagrożenia, jakie stwarza dla chorego z CIED radioterapia oraz zadania, jakie stoją przed wymienionymi specjalistami na etapie kwalifikacji chorego i planowania radioterapii, a następnie prowadzenia i nadzoru nad leczeniem.
Podstawowym źródłem prezentowanych w kursie informacji były wytyczne Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej 2017 i konsensus ekspertów Heart Rhythm Society (HRS) 2017. Obecnie temat ten cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem, co skutkuje nowymi dokumentami (nie zawsze spójnymi), które wykorzystano przy opracowaniu aktualizacji kursu 2022. Są to: opinia ekspertów Sekcji Rytmu Serca PTK 2019, wytyczne ESC 2021 dot. stymulacji serca i terapii resynchronizującej oraz najświeższy konsensus ekspertów European Heart Rhythm Association (EHRA) 2022. W dodatku do kursu umieszczono wybrane informacje z dokumentu Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków w Medycynie 2019.