Krioablacja balonowa migotania przedsionków: skuteczność, bezpieczeństwo i aspekty praktyczne zabiegu

Kurs dla kardiologów i elektrofizjologów
Autorzy: Dr n. med. Michał M. Farkowski, prof. dr n. med. Maria Trusz-Gluza
Krioablacja balonowa (cryoballoon ablation, CB) wciąż zyskuje kolejnych zwolenników, a publikowane badania naukowe potwierdzają duży potencjał kliniczny tej metody ablacji podłoża migotania przedsionków (atrial fibrillation, AF). Wysoka efektywność CB oraz jej bezpieczeństwo zależą przede wszystkim od zachowania odpowiednich procedur podczas ablacji i prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.
Prowadzenie ciągłego monitorowania przewodzenia przedsionkowo-żylnego za pomocą cewnika okrężnego umieszczonego w żyle płucnej dystalnie do balonu zrewolucjonizowało CB, a czas do uzyskania izolacji żyły (time-to-isolation, time-to-effect, TTI) jest powszechnie uważany za najważniejszy pojedynczy parametr predykcyjny odległego efektu ablacji. Aktualne techniki zabiegu, czas trwania oraz liczba aplikacji oparte są na tym parametrze.
Głównym i typowym powikłaniem CB jest porażenie nerwu przeponowego prawego (phrenic nerve palsy, PNP), przeważnie łagodna i szybko wycofująca się komplikacja zabiegu, pod warunkiem natychmiastowego rozpoznania i przerwania aplikacji. Obserwacja szeregu czynników predykcyjnych PNP oraz ścisłe monitorowanie funkcji nerwu przeponowego podczas CB sprawiają, że powikłanie to powinno występować sporadycznie i nie doprowadzać do stałych następstw.
Kurs „Krioablacja balonowa: skuteczność, bezpieczeństwo i aspekty praktyczne zabiegu” zawiera zarówno przegląd aktualnych danych na temat efektywności i bezpieczeństwa CB jak również praktyczne wskazówki jak osiągnąć wyniki porównywalne do publikowanych w prasie światowej.
Funkcje kursu
- Wykłady 1
- Quizy 1
- Studenci 25
- Oceny Tak
-
Materiały edukacyjne
-
Test sprawdzający wiedzę