Pacjent z migotaniem przedsionków, leczony przeciwkrzepliwie – do operacji (edycja 2021)

Ulubione kursy Udostępnij
Udostępnij informacje o kursie
Adres strony
Udostępnij na:

O kursie

Kurs dla lekarzy podstawowej opieki, specjalistów chorób wewnętrznych i kardiologów

Autor: Prof. dr hab. Maria Trusz-Gluza

Niniejszy kurs dotyczy trudnych decyzji u chorych leczonych przewlekle przeciwkrzepliwie, gdy wymagają oni wykonania operacji lub innej inwazyjnej procedury. Przeznaczony jest dla lekarzy-praktyków, zarówno kardiologów i internistów jak i lekarzy podstawowej opieki z zachętą, aby przedstawione zasady postępowania rozpowszechniali wśród różnych operatorów oraz anestezjologów.

Omówiono zasady postępowania zależnie od rodzaju antykoagulacji, ryzyka krwawienia związanego z charakterystyką pacjenta jak i z planowaną operacją. Poruszono też problem szczególnych decyzji, gdy operacja musi być wykonana w trybie natychmiastowym. Celowo pominięto zagadnienia dotyczące chorych z wszczepioną sztuczną zastawką serca.

Źródłem informacji na omawiany temat są bieżące dokumenty: wytyczne ESC poświęcone migotaniu przedsionków 2020 oraz uzgodnienia ekspertów amerykańskich (niezależnie ACC i AHA) i polskich 2017 poświęcone antykoagulacji i operacji oraz najnowszy przewodnik EHRA poświęcony NOAC z 2021 roku. Niestety, nie ma pełnej zgodności pomiędzy tymi opiniami, co potwierdza jak trudne mogą to być decyzje. Z pewnością wielokrotnie muszą być indywidualizowane i podejmowane przez szersze gremium – operator, anestezjolog, kardiolog.

Pokaż więcej

Zawartość kursu

Materiały edukacyjne

  • Wprowadzenie
  • Ocena okołooperacyjnego ryzyka krwawienia i ryzyka zakrzepowo- zatorowego
  • Operacja/zabieg w trybie planowym: postępowanie u leczonych VKA
  • Operacja/zabieg w trybie planowym: postępowanie u leczonych NOAC
  • Powrót do antykoagulacji po operacji
  • Operacja w trybie natychmiastowym lub pilnym u leczonych przeciwkrzepliwie
  • Podsumowanie
  • Przypadki kliniczne

Test sprawdzający wiedzę