Migotanie przedsionków: u kogo walka o rytm zatokowy, a u kogo kontrola częstotliwości komór, jakimi metodami?

Kurs dla kardiologów, specjalistów chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej
Autor: Dr n. med. Michał M. Farkowski
Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) jest problemem o rozmiarach epidemicznych ale prawidłowe postępowanie pozwala zarówno na zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań tej arytmii jak i poprawę codziennego funkcjonowania pacjentów. Opublikowane w 2016 roku wytyczne ESC mają ok. 90 stron, natomiast niniejszy kurs koncentruje się na zagadnieniach związanych z wyborem i prowadzeniem strategii kontroli rytmu lub kontroli częstości pracy komór.
Nadal nie opublikowano badań jasno wskazujących na przewagę jednej strategii nad drugą w zakresie ogólnego przeżycia lub wystąpienia poważnych powikłań AF – głównie udaru mózgu. Nie mniej, wielu pacjentów odczuwa przykre objawy kliniczne AF oraz oczekuje skutecznego i trwałego przywrócenia rytmu zatokowego.
Kurs przeznaczony jest dla lekarzy-praktyków: kardiologów, internistów oraz lekarzy rodzinnych, stykających się z pacjentami cierpiącymi na AF. Dokument obejmuje zarówno ogólne zasady wyboru terapii, przegląd dostępnych możliwości terapeutycznych (farmakoterapia, leczenie zabiegowe) jak i postepowanie w konkretnych sytuacjach klinicznych. Nowością w porównaniu do poprzednich wytycznych, jest jasna informacja i zakres zaangażowania pacjenta w swój proces leczniczy oraz kwestia leczenia chorób współistniejących, predysponujących do wystąpienia lub nawrotu AF. Dane z wytycznych ESC wzbogacono o informacje nt. skuteczności i bezpieczeństwa wybranych terapii zaczerpnięte głownie z metaanaliz i badań randomizowanych.
Funkcje kursu
- Wykłady 1
- Quizy 1
- Studenci 4
- Oceny Samego siebie
-
Materiały edukacyjne
-
Test sprawdzający wiedzę